Světový kompost z nového kompostéru v Costa Coffee

Světový kompost z nového kompostéru v Costa Coffee
Ekologie a udržitelnost je synonymum pro dnešní dobu. Tento styl života může podporovat opravdu každý a nepotřebuje k tomu ani zahradu. Příkladem městské udržitelnosti je řetězec kaváren Costa Coffee. Kromě recyklovaného nábytku ve svých kavárnách nabízí již řadu let svým zákazníkům i lógr jako hnojivo. Navíc spolupracuje s pekárnou Zemankou, která ze sedliny peče kávové sušenky. Novinkou a dalším krokem k udržitelnosti je elektrický kompostér GreenGood na pobočce Italská v Praze. V něm se zužitkuje veškerý bioodpad, který kavárna vyprodukuje. Nádoba je umístěna v zázemí, v souladu se všemi zásadami na hygienu. Za pouhých 24 hodin dokáže zpracovat až 5 kg bioodpadu na úrodný kompost. Ten je pak, stejně jako kávová sedlina, k dispozici zákazníkům ve speciálních stojanech. „Do budoucna plánujeme rozšíření kompostů i na další kavárny nebo spolupráci s komunitními zahradami,“ nastiňuje ekologický směr kaváren Kristýna Bogolová, marketingová manažerka Costa Coffee ČR. Jelikož kompost umí zpracovat veškerou nabídku kaváren - od sedliny arabicy a robusty přes italskou bagetu až po americké muffiny - dalo by se říct, že si z Costa Coffee odnesete přímo světový kompost. 


Pár tipů, co s kompostem
Jít si pro kompost do kavárny zní možná trochu bláznivě, ale věřte, že obsahuje jen dobré věci. Nemusíte mít ani obavy, že by se za vámi linul zapáchající odér a lidé si na vás ukazovali prstem, kdo to tu „voní“. Pravdou je, že dobře rozložený kompost ve skutečnosti opravdu voní. A byť je elektrický kompostér GreenGood v Costa Coffee malý, umí díky speciální technologii velké věci.


Když mám byt
Takový kompost se může hodit jak v bytě, tak i pro větší zahradníky s vlastním pozemkem. Můžete ho využít při výměně zeminy pokojových rostlin. Nebo si z něj připravit výživný výluh v podobě zálivky nebo postřiku, který zásobuje rostliny živinami. 


Když mám zahradu či balkon
Pokud vaše zeleň překročila práh bytu, věřte, že kompost má pro vás ještě více benefitů. Uplatní se od pěstování trávníku přes zúrodnění půdy až po pěstování všeho druhu ve vyvýšených truhlících. Službu udělá i ve skleníku nebo při pěstování zeleniny v pytlích na terase. I na zahradě vám rostliny za řádně uleženou zálivku z kompostu poděkují.

Přemýšleli jste někdy nad tím, kolik odpadu můžete zužitkovat a využít v další prospěch, aniž by musel nevyužitý skončit v koši? Costa Coffee ano, proto už kompost nemusíte chodit kupovat do hobby marketu, stačí jedna návštěva Costa Coffee. Kruh se uzavřel. 

Doporučené ředění je minimálně 1:10.

Novinky emailem?

Získejte novinky a informace o dění v našich kavárnách

Costa ve světě

Šálek kávy si můžete vychutnat i v těchto 30 zemích:

Costa na webu

Sledujte nás