10.11.2017

Jak prožít svátky klidu a míru doopravdy v klidu

Jak prožít svátky klidu a míru doopravdy v klidu

Fráze „Vánoce jsou svátky klidu a míru“ může znít pro někoho jako jedna velká ironie. Ve skutečnosti to bývá přesně naopak. Dospělí vnímají vánoční svátky jako další horu starostí, kterou musí překonat nad rámec běžných povinností. Dá se to vůbec změnit? Pro začátek možná stačí odpoutat se od zažitých představ a užít si svátky po svém. Bez ohledu na televizní reklamy a kritické pohledy příbuzných.

Nemějte velká očekávání

Velká očekávání následují velká zklamání. Buďte realisté a naplánujte si jen to, na co opravdu stačíte. Může to být třeba jen jedna sváteční návštěva u někoho, koho jste dlouho neviděli, zajímavý dárek pro blízkou osobu nebo upečení jednoho oblíbeného druhu cukroví.

Nenechte se ovlivnit

Nenechte si vnutit dokonalou ideu Vánoc, která vás dokonale vystresuje. Reklamy tlačí do nákupů drahých darů, sousedky se předhánějí v počtu napečeného cukroví, internetem kolují fotky dokonale nazdobených domů. Zamyslete se. Pokud vám pečení, uklízení a chystání přinese radost, pusťte se do toho. Pokud ne, vánoční „kampaň“ jednoduše ignorujte.

Nasávejte atmosféru mimo dům

Pokud se vám nechce uklízet a zdobit dům, vařit ani péct, a přesto byste si rádi užili vánoční atmosféru, naplánujte si co nejvíce zajímavých svátečních aktivit „venku“, a máte to bez práce. Choďte na vánoční koncerty a výstavy, vyrazte na adventní trhy nebo prohlídku vánočně vyzdobeného hradu, zajděte do oblíbené kavárny na perníkové latte, dejte si štědrovečerní večeři v restauraci.

Nejděte do minusu

O svátcích se snadno necháme vystresovat také nedostatkem peněz. V tu chvíli se stáváme snadnou kořistí pro společnosti, které nabízejí výhodné půjčky. Nenechte se zviklat a investujte do Vánoc jen to, co si opravdu můžete dovolit. Dobrým řešením mohou být nákupy dárků v osvědčených internetových obchodech. Vyhnete se tím brouzdáním obchodními centry, které snadno zláká k neuváženým nákupům.

Vytvořte si vlastní rituály

Nechcete lít olovo, zpívat koledy ani házet střevícem? Zaveďte doma vlastní tradice a rituály, které vás budou těšit a bavit. Co třeba zdobení stromků pro lesní zvířátka, uspořádání vánočního večírku pro kamarády, prohlížení rodinných fotografií z uplynulého roku nebo čajový rituál s přáteli? 
 

Novinky emailem?

Získejte novinky a informace o dění v našich kavárnách

Costa ve světě

Šálek kávy si můžete vychutnat i v těchto 30 zemích:

Costa na webu

Sledujte nás