09.05.2017

Cold brew: Počíhejte si na jarní limitovanou edici pro znalce kávy

Cold brew: Počíhejte si na jarní limitovanou edici pro znalce kávy

Cold brew je v poslední době velmi populární, není to ale žádná novinka. Údajně již na přelomu 16.  a 17. století používali Holanďané takto připravenou kávu na cestách jako „konzervu“, kterou si ohřívali a popíjeli. 

Japonská kávová laboratoř
Podle některých záznamů se metodou holandských obchodníků inspirovali Japonci, kteří vyvinuli přípravu cold brew v takzvaném stylu Kjóto. Používají se při tom vysoké elegantní skleněné věže podobné laboratornímu zařízení. Horní nádoba je naplněna ledem, který postupně taje a po kapkách smáčí namletou kávu umístěnou ve středu soustavy. Do spodní nádoby pak odkapává extrahovaná káva. Ideální interval mezi jednotlivými kapkami je vteřina a půl. Zajímavé je, že poměrně nedávno se systémy pro přípravu cold brew připomínající původní kjótské soustavy začaly objevovat ve velkém měřítku v kavárnách v USA.
 
Dlouhé máčení místo horké vody

Evropská příprava cold brew je jednodušší – káva se máčí přímo ve vodě. S japonským stylem má společné to, že probíhá za studena a výsledný nápoj se za studena také popíjí, nejlépe s ledem. Nepotřebujete kávovar ani varnou konvici. Rozpouštěcí vlastnosti horké vody nahrazuje dlouhá doba louhování. Středně namletá káva se máčí po dobu minimálně dvanácti hodin ve zhruba desetinásobku studené vody a poté se odfiltruje. Výsledkem je silný koncentrát, který si můžete ještě vychladit ledem a dochutit podle libosti. Rozdíl v chuti je značný. Cold brew vykazuje díky extrakci nižší aciditu a vyšší obsah kofeinu než klasická zatepla připravená káva. Je chuťově jemnější a sladší.
 
V Costa Coffee louhujeme dvacet hodin
Jak se připravuje cold brew v podmínkách kavárny Costa Coffee? Podobně jako doma, jen ve větším množství. Na cold brew používáme exkluzivně 100% kolumbijskou kávu. Namletá zrna v papírovém filtru vložíme do velké nádoby s vodou a necháváme je louhovat dokonce celých dvacet hodin. Cold brew podáváme s ledem, ale podle přání zákazníka můžeme samozřejmě doplnit mlékem.
 
BOX
Nenechte si ujít limitovanou jarní edici cold brew v Costa Coffee pro skutečné milovníky kávy. Vzhledem k náročnosti přípravy se může stát, že nebude vždy k dostání. Určitě se ale vyplatí počíhat si na ni.
 
 
 
 
 

Novinky emailem?

Získejte novinky a informace o dění v našich kavárnách

Costa ve světě

Šálek kávy si můžete vychutnat i v těchto 30 zemích:

Costa na webu

Sledujte nás